افزایش سرعت سایت به چه عواملی بستگی دارد؟

افزایش سرعت سایت به چه عواملی بستگی دارد؟
 ۱۳۹۳/۱۲/۲۴ | ۰۴:۰۹ بازدید: ۷۷ نفر امتیاز:
خلاصه این مطلب: امروزه ما شاهد کاربرانی با صبر و حوصله اندک هستیم بنابراین یکی از نکات کلیدی در جذب کاربران به سایت افزایش سرعت سایت و بارگزاری مطلوب است

افزایش سرعت سایت

اگر شما به عنوان یک کاربر اینترنت با دو سایت نسبتا مشابه مواجه باشید که یکی از سرعت بارگزاری مناسب برخوردار است و دیگری کند است مطمئنا شما سایت کند را بسته و دیگر به سراغ آن نمیروید. حتی اگر محتوای سایت کند بهتر از سایت با سرعت مناسب باشد باز هم شما آن سایت را ترک خواهید کرد، درست میگویم؟

اطمینان داشته باشید درصد بسیار زیادی از کاربران، درست همین نگرش شما را دارند. بنابراین یکی از نکات کلیدی در جذب کاربران و نگه داشتن آنها در سایت افزایش سرعت سایت و بارگزاری مطلوب است. امروزه شاهد رقابت شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت، برای افزایش سرعت خدمات خود هستیم در نگاه اول گمان میکنیم با افزایش سرعت اینترنت توقع کاربران نسبت به سرعت بارگزاری سایت ها کاهش میابد اما کاملا برعکس است و کاربران با افزایش سرعت اینترنت خود توقع سایت با سرعت بارگزاری بالاتر دارند. بنابراین در هر صورت شما برای باقی ماندن در رقابت وسیع دنیای مجازی نیازمند آن هستید که سایت خود را از لحاظ سرعت بهینه کنید.

برای افزایش سرعت سایت راه های زیادی وجود دارد که ما در این مقاله به شرح برخی از آنها خواهیم پرداخت.

قبل از بیان نکات سایتی به شما معرفی میکنیم که در آن میتوانید سرعت فعلی سایت خود را در آن مشاهده کنید. همچنین برخی از نکات مربوط به افزایش سرعت سایت خود را می توانید در آن مشاهده کنید شما از طریق آدرس زیر میتوانید به این سایت دسترسی پیدا کنید :

http://www.gtmetrix.com/

پس از وارد کردن آدرس سایت مورد نظر و کلیک کردن بر روی دکمه !GO سایت شما از طریق gtmetrix بررسی شده و نتیجه مانند تصویر زیر به نمایش در می آید :

افزایش سرعت سایت

شما در این تصویر میتوانید رتبه ای که گوگل و یاهو برای سرعت سایت شما محاسبه کرده اند را مشاهده کنید. در قسمت پایین هم مشکلات سایت و راه های پیشنهادی gtmetrix برای برطرف کردن آنها را مشاهده میکنید.

حال به نکاتی که رعایت آنها باعث افزایش سرعت سایت شما خواهد شد می پردازیم : 

  • gzip را فعال کنید : 

هنگامیکه کاربر وارد سایت شما میشود اطلاعاتی از سمت سرور برای مرورگر کاربر ارسال می شود تا سایت طبق آن اطلاعات بارگزاری شود هر چه حجم این اطلاعات کمتر باشد سرعت بارگزاری سایت بیشتر می شود. با استفاده از gzip اطلاعات ارسال شده به مرورگر مانند فایل های css و ... فشرده شده و 60 تا 80 درصد حجم صفحات را کاهش می دهد و تغییر چشمگیری در سرعت بارگزاری سایت ایجاد میکند.

  • از CDN بهره بگیرید : 

CDN یا شبکه توزیع محتوا تمامی سرورهای اینترنت موجود را تحت پوشش دارد. به همین دلیل هنگامی که شما CDN را برای یک سایت فعال میکنید اطلاعات آن سایت بر روی تمام سرورها ذخیره میشود و هنگامی که یک کاربر به سایت وارد میشود محتویات سایت مانند تصاویر و متون سایت را از نزدیک ترین سرور به کاربر دریافت میکند و دیگر نیازس نیست مستقیما به سرور سایت متصل شود. مسلما این کار باعث افزایش سرعت سایت به طور مطلوبی خواهد شد.

  • کدهای خود را minify یا کوچک کنید :

این امکان در سایت gtmetrix هم در اختیار شما قرار گرفته است که بتوانید فایل minify شده کدهای html , css و javascript خود را دریافت و بارگزاری مجدد کنید. برای کوچک کردن کدهای خود فاصله های اضافه ، توضیحات اضافه و کدهای پنهان شده را از فایل کد پاک کنید.

  • رجوع به DNS را تا جای ممکن کاهش دهید : 

در هر بار مراجعه مرورگر به DNS زبان قابل ملاحظه ای صرف یافتن IP مناسب می شود و مرورگر پیش از مراجعه به DNS کاری نمیتواند انجام دهد. برای کاهش میزان مراجعه به DNS راه های زیادی وجود دارد که از حوصله این مقاله خارج است یکی از راه ها فشرده سازی یا sprite کردن تصاویر است به این معنا که تمام تصاویر را در یک تصویر بزرگتر در کنار هم قرار دهیم و با استفاده از کدهای css هرکدام را در جای خود نمایش دهیم. اینکار باعث میشود مرورگر مدام مجبور به مراجعه به DNS و دریافت چند تصویر متفاوت نباشد و تنها یک بار این کار را انجام دهد. رعایت این نکات کمک قابل توجهی به افزایش سرعت سایت خواهد کرد.

  نظرات کاربران (0 نظر)

شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید نظر خود را بنویسید

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

محصولات پیشنهادی