آموزش صفت ها در Html جلسه یازدهم

جلسه یازدهم آموزش Html اختصاص دارد به مبحث صفت ها. در این مقاله سعی بر آن شده نحوه استفاده از صفت ها در Html به خوبی توضیح داده شود.
 ۱۳۹۷/۸/۳۰ | ۱۷:۱۰  زمان مطالعه 1 دقیقه
آموزش صفت ها در Html جلسه یازدهم

 

صفت ها در Html

در صفحه وب از یک عنصر Html ممکن است به تعداد زیادی استفاده شده باشد. برای مثال ممکن است تعداد 5 تگ div برای تقسیم بندی سایت خود داشته باشیم ( نحوه استفاده از این تگ در جلسه دهم آموزش Html آمده است )  هر کدام از این 5 تگ خصوصیات منحصر به فردی خواهند داشت مثلا در اندازه ، مکان قرار گیری، شکل ظاهری مانند رنگ پس زمینه و ... با یکدیگر متفاوت هستند. به نظر شما چطور میتوانیم این تفاوت را در کد های Html خود اعمال کنیم؟ 

اجازه دهید برای درک این موضوع به مثالی از دنیای واقعی اشاره کنم . فرض کنید وارد اتاقی میشوید که 10 مهندس در آنجا حضور دارند و شما با یکی از این 10 نفر کاری دارید و میخواهید او را به سمت خود فرا بخوانید. همه آنها مهندس هستند. اگر برای صدا کردن آن فرد از کلمه مهندس استفاده کنید چه اتفاقی می افتد؟ همه آن 10 نفر به سوی شما بر خواهند گشت. برای مجزا کردن آن فرد باید او را با نام منحصر به فرد خودش صدا بزنید. 

در دنیای وب هم به همین شکل است شما برای متمایز کردن یک عنصر نیاز دارید ابتدا به آن عنصر نامی اختصاص دهید و سپس با صدا کردن نام آن عنصر دستورات لازم را به آن اختصاص دهید.

حال با هم یاد میگیریم که چطور میتوان به یک عنصر نام اختصاص داد.

Id :

اولین راه ، استفاده از id برای عناصر است به این شکل که id را به همراه نام مورد نظر داخل تگ مربوطه مینویسیم برای مثال :

<div id="name"> </div>

نکته حائز اهمیت این است که نامی که برای id انتخاب میکنید باید منحصر به فرد بوده و تکراری نباشد.

Class : 

راه بعدی ، استفاده از class است که مانند id است با این تفاوت که نیازی به منحصر به فرد بودن ندارد.

حال برای درک بهتر مفهوم id و class مثالی از دنیای واقعی برای شما میگویم. وسیله ای مانند خودرو را تصور کنید. تمام خودرو های دنیا چندین ویژگی مشترک دارند چهار چرخ دارند، موتور دارند، فرمان و ... این خصوصیات مشترک را به class اختصاص میدهیم و خودرو ها خصوصیات منحصر به فردی هم دارند مثلا رنگ آنها ، برند آنها و ... این خصوصیات منحصر به فرد را به Id  اختصاص میدهیم. برای مثال : 

<div id="Bmw" class="car"> </div>

در یک عنصر از یک یا هر روی صفت های Id و یا Class میتوان استفاده کرد.

برای اختصاص دادن خصوصیات به این صفات باید از دستورات Css استفاده کنیم.

در شکل زیر می توانید مثالی از نام دهی به عناصر مختلف تقسیم بندی سایت را ملاحظه فرمایید : 

آموزش Html صفت ها

نویسنده : مدیر سایت

مدیر جت هستم، ما در سایت جت محصولات آموزشی را در سریع‌ترین زمان ممکن برای مدیران سایت‌های اینترنتی و شرکت‌های مختلف و کلیه افراد علاقه‌مند به مباحث کارآفرینی و بازاریابی ارائه می‌دهیم.

  نظرات کاربران (0 نظر)
شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید نظر خود را بنویسید