توسعه فردی

نمایش بر اساس تعداد نمایش کالاهای حالت نمایش

  توسعه فردی اولین مرحله از موفقیت است، مدیران موفق به خوبی می دانند که توسعه فردی و مدیریت خود مهمترین و اولین بخش از مدیریت است. افرادی که می توانند برنامه ریزی مناسبی برای انجام کارهای خود داشته باشند و مواردی مانند مدیریت زمان، برنامه ریزی کاری، هدف گذاری و... را به خوبی انجام می دهند،  زندگی سالم و شادی را تجربه می کنند. در این بخش از سایت جت، به معرفی بهترین محصولات موجود در حوزه انگیزشی و روانشناسی موفقیت می پردازیم و بهترین کتاب های انگیزشی و روانشناسی موفقیت را ارائه می کنیم، با این هدف که مورد توجه کاربران عزیز سایت قرار گرفته و بتواند به رشد فردی شما کمک کند.

  کتاب های روانشناسی موفقیت، می توانند تغییرات درونی مثبتی در وجود ما ایجاد کنند و با عمل کردن به دستورات آنها می توانیم مسیر مناسبی را در جهت بهبود و پیشرفت در زندگی برداریم.

  توسعه فردی چیست و چه تاثیری بر زندگی افراد می‌گذارد؟

  توسعه فردی فعالیت هایی را دربرمی‌گیرد که سبب شکوفایی استعدادهای فردی شده و زندگی افراد را در مسیر معین و مشخصی قرارمی‌دهد. این موضوع دستیابی به آرزوها و خواسته‌های انسان را راحت‌تر می‌کند.
  به تعریف دیگر، توسعه فردی به فعالیت‌هایی گفته می‌شود که انسان را به بهترین حالت از خود تبدیل کرده و راه را برای رسیدن به زندگی بهتر هموار می‌سازد.

  به طور مثال شما برای این که در شغل‌تان موفق باشید و به بهترین نسخه خودتان تبدیل شوید، باید مراحل توسعه فردی را طی کنید و خودتان را بهبود بخشید.

  گام های رسیدن به توسعه فردی

  گام اول: خودشناسی 

  فرد برای بهبود بخشیدن و طی کردن مراحل موفقیت باید از خود شناخت کامل داشته باشد. شناخت از خود سبب می‌شود که فرد بتواند گام‌های بعدی را در زندگی خود محکم‌تر و با اطمینان بیشتر بردارد. برای مثال فردی که در مسیر خودشناسی گام برمی‌دارد علایق و خواسته‌های‌اش را به طور کامل شناخته و با مهارت‌هایش در موضوعات و حوزه‌های مختلف آشنایی کامل دارد.

  گام دوم: شناسایی اهداف 
  افراد برای رسیدن به موفقیت باید اهداف خود را شناسایی کنند تا بتوانند در مراحل توسعه فردی موفق باشند. دسته‌بندی و شناسایی هدف‌ها در زندگی موجب می‌شود تا بتوانید خواسته‌های مدنظر خود را شناسایی و برای رسیدن به آنها تلاش کافی و لازم را داشته باشید. به طور مثال دانش‌آموزی که می‌خواهد در آینده شغل خاصی داشته باشد باید علاوه بر شناسایی دستاوردها و مهارت‌های لازم، مراحل رسیدن به این هدف را نیز بررسی کند تا بتواند به آن هدف دست پیدا کند.

  گام سوم: مدیریت و رسیدن به موفقیت 

  در اینجا شخص دیگر از خودش شناخت کافی را دارد و اهدافش را مشخص کرده است، پس باید برای رسیدن به هدف‌های تعیین شده زمان و زندگی خود را مدیریت کند تا به موفقیت دست پیدا کند. یکی از راه‌های مدیریت زمان و زندگی افراد برنامه‌ریزی است. برای مثال دانش‌آموزی که برای امتحانات پایانی آماده می‌شود، باید زمان مطالعه‌اش را مدیریت کند تا بتواند در امتحان های خود موفق باشد.

  عواملی که افراد را در رسیدن به توسعه فردی یاری می‌کند

  1. سلامت روحی
  2. سلامت جسمی 
  3. مطالعه کردن
  4. دوری از افراد منفی‌گرا
  5. داشتن افکار مثبت 
  6. معاشرت با افراد موفق
  7. داشتن اراده قوی 
  8. حرکت در مسیر افزایش انگیزه
  9. تمرکز کامل روی اهداف

  با کمک موارد بالا می‌توان تا حد زیادی در رسیدن به بالاترین حد خود موفق بود.

  در ادامه با ما همراه باشید تا با بررسی کتاب "قورباغه را قورت بده" به نویسندگی "برایان تریسی" به طور ملموس‌تری با مبحث توسعه فردی و آثار آن آشنا شویم. در این کتاب نویسنده سعی دارد تا شما را در زمینه‌های برنامه‌ریزی زمان و مدیریت بحران یاری کند. برایان تریسی با 21 روشی که آنها را در کتاب فوق معرفی می‌کند به شما کمک خواهد کرد تا در کمترین زمانی که در اختیار دارید به بهترین نتیجه دست پیدا کنید.

  او در این کتاب خودشناسی را یکی از راه‌های موفقیت و توسعه فردی می‌داند و از خواننده می‌خواهد با شناخت خود به اهداف و آرمان های مد نظر خویش دست یابید.

  نویسنده همچنین در کتابش تاکید بر این دارد که شما اهداف و آرزوهای خود را یادداشت کنید و در دفتری بنویسید. "نوشتن" از دید نویسنده این کتاب سبب می‌شود در دسترسی به آرزوها چیزی دور از ذهن نباشد.
  زمان در زندگی از ارزش بالایی برخورداراست و در این کتاب به این موضوع اشاره ویژه‌ای شده است و جزو نکات مهم ذکر شده در آن است. طبق گفته های کتاب شما باید وقت و زمان خود را مدیریت کنید تا به مراتب موفق تر باشید.

  و درآخر برای رسیدن به اهداف و دست پیدا کردن به توسعه فردی کافی است تا با برداشتن قدم‌های درست در مسیرتان به موفقیت صد در صد دست یابید.

  جمع بندی

  توسعه فردی مجموعه اقداماتی است که نفر در راستای رسیدن به بهترین جایگاه خودش انجام می‌دهد و مراحل مختلفی دارد. مهمترین مرحله به خودشناسی مربوط می‌شود و بعد از آن با هدف‌گذاری، برنامه‌ریزی و دریافت آموزش صحیح می‌توانید به مرحله نهایی در موفقیت و توسعه فردی برسید.