برنامه نویسی چیست

برای شروع برنامه نویسی، ابتدا باید بدانید که برنامه نویسی چیست؟ برنامه نویسی همکاری بین کامپیوتر و انسان است که انسان از طریق یکسری کد، دستورالعمل هایی را برای کامپیوتر ایجاد می کند.
 ۱۴۰۲/۳/۱۱ | ۱۴:۴۴  زمان مطالعه 7 دقیقه
برنامه نویسی چیست

تعریف برنامه‌نویسی

آیا می‌دانید برنامه‌نویسی چیست؟ عصر کنونی را عصر ارتباطات نامیده‌اند. امروزه اکثر افراد از اینترنت، موبایل، اپلیکیشن ها استفاده می‌کنند. رشته برنامه‌نویسی با همه این موارد ارتباط دارد.

به همین خاطر برنامه‌نویسی یکی از رشته‌های پر تقاضا شده است. در این مقاله به سؤال برنامه‌نویسی چیست؟ پاسخ خواهیم داد.

برنامه‌نویسی چیست به زبان ساده

برای توضیح برنامه‌نویسی به زبان ساده باید گفت: به نوشتن یک سری دستورات برای اجرا و انجام کار خاصی در سیستم‌های کامپیوتری برنامه‌نویسی می گویند. در پاسخی دیگر به اینکه برنامه‌نویسی چیست می‌توان گفت: نوشتن یک سری دستورالعمل‌های خاص برای ارتباط بین انسان و کامپیوتر را برنامه‌نویسی میگویند.

منظور از برنامه‌نویسی چیست؟

کامپیوتر و دستگاه‌ها فقط داده‌های صفر و یک را متوجه می‌شوند. در پاسخ به سؤال برنامه‌نویسی چیست باید گفت: به‌کارگیری یک زبان واحد و زبان واسطه‌ای برای اجرا و توسعه دستورالعمل‌های موردنیاز روی دستگاه‌ها است.

تاریخچه برنامه‌نویسی

آغاز پیدایش تاریخچه برنامه‌نویسی را در سال ۱۸۸۳ میلادی برابر با ۱۲۶۱ شمسی می‌دانند. آیدا لاولیس نویسنده و ریاضی‌دان انگلیسی در هنگام کار روی پروژه تحلیلی چارلز بیچ اولین کامپیوتر ابتدایی را اختراع کرد.

انجام کارهای پیچیده و محاسبات ساده ریاضی را به‌راحتی با این کامپیوتر ابتدایی انجام می‌شد. این ریاضی‌دان یک سری کدها و الگوریتم‌ها برای ارتباط با موتور نوشته بود.

باگذشت زمان و کدها و الگوریتم‌های پیچیده‌تری طراحی‌شده است. امروزه تعریف برنامه‌نویسی بسیار گسترده‌تر شده است. بسیار از کارهای مهم و پیچیدهٔ جهان با برنامه‌نویسی انجام می‌شود.

برنامه نویسی از سال 1883 شروع شد

انواع زبان برنامه‌نویسی کدام اند؟

همان‌طور که گفته شد برنامه‌نویسی بسیار گسترده شده است. انواع مختلف زبان برنامه‌نویسی در حوزه‌های مختلف نوشته می‌شود. اگر به دنبال شغل برنامه‌نویسی هستید؛ بهتر است بدانید بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی کدام اند.

اگر بدانید انواع برنامه‌نویسی چیست کاربرد هر زبان را هم در حوزه‌های مختلف فناوری اطلاعات خواهید دانست. هر زبان برنامه‌نویسی قابلیت‌ها و مزایای خاص خودش را دارد.

برنامه‌نویسی را به روش‌های مختلفی می‌توان دسته‌بندی کرد. اما رایج‌ترین دسته‌بندی زبان برنامه‌نویسی به‌این‌ترتیب است:

 • زبان برنامه‌نویسی سطح پایین
 • زبان برنامه‌نویسی سطح بالا

بیشتر بخوانید: XML چیست

زبان برنامه‌نویسی سطح پایین

از ابتدای کشف برنامه‌نویسی، زبان برنامه‌نویسی سطح پایین شروع‌شده بود. زبان برنامه‌نویسی سطح پایین بسیار شبیه به زبان کامپیوتر و زبان ماشین یعنی صفر و یک ۱، ۰ است.

زبان برنامه‌نویسی سطح پایین ارتباط مستقیم با پردازنده و رایانه را برقرار می‌کند. بسیاری از دستورات پایه‌ای را می‌توان با این مدل از برنامه‌نویسی اجرا کرد. زبان برنامه‌نویسی سطح پایین قابل‌درک‌ترین نوع زبان برنامه‌نویسی هستند.

اما خود این برنامه‌نویسی سطح پایین به چندین مدل تقسیم‌بندی می‌شود. رایج‌ترین زبان برنامه‌نویسی سطح پایین دو مورد زیر است:

 • زبان ماشین 1GL: این نوع از زبان برنامه‌نویسی سطح پایین به‌صورت رشته‌های از اعداد دودویی نوشته می‌شود. تنها زبانی که توسط سی پی یو یا پردازنده کامپیوتر قابل‌درک است؛ زبان برنامه‌نویسی ماشینی یا زبان برنامه‌نویسی 1GL است.
 • زبان اسمبلی 2GL: یکی دیگر از انواع زبان برنامه‌نویسی سطح پایین زبان اسمبلی است. برای طراحی و نوشتن زبان برنامه‌نویسی اسمبلی باید بر اساس مشخصات سخت‌افزاری و اطلاعات جزئی سیستم آن را طراحی کرد.

زبان برنامه‌نویسی سطح بالا

در تعریف و پاسخ به برنامه‌نویسی چیست، به زبان برنامه‌نویسی سطح بالا می‌رسیم. این مدل از دستورالعمل‌ها به زبان انگلیسی نوشته می‌شود و بسیار شبیه به آن است. در زبان برنامه‌نویسی سطح بالا از نشانه‌گذاری‌های ریاضی برای اجرای دستورالعمل‌ها استفاده می‌شود.

مهم‌ترین نوع از زبان برنامه‌نویسی سطح بالا موارد زیر است:

 • زبان رویه محور 3GL: زبانه برنامه‌نویسی رویه محور یا رویه‌ای بیشتر برای مدل‌سازی استفاده می‌شود. آیا می‌دانید زبان برنامه‌نویسی رویه‌ای چیست؟ در زبانه برنامه‌نویسی سطح بالای 3GL مدل‌سازی به‌صورت گام‌به‌گام انجام می‌شود.
 • برای به نتیجهٔ مطلوب رسیدن یا وضعیت خاص در برنامه باید گام‌ها به ترتیب طی شود.
 • زبان مسئله محور 4GL: زبان برنامه‌نویسی سطح بالا مسئله محور به نحوی است که کاربر اجازه دارد، توصیف دقیق و تمامی جزئیات را در برنامه‌نویسی انجام دهد.
 • برای تولید نتیجه بهتر در زبان مسئله محور اعمال تغییرات روی‌ داده‌ها باید مشخص کند که خروجی نهایی چه چیزی باشد. این نوع زبان برنامه‌نویسی یک گام فراتر از زبان رویه محور است.
 • زبان برنامه‌نویسی طبیعی 5GL: برنامه‌نویسان در تلاش هستند برنامه‌نویسی را به نحوی انجام دهند که مانند جملات عادی به نظر برسد. این نوع زبان برنامه‌نویسی را برنامه‌نویسی طبیعی می‌نامند.

زبان برنامه نویسی دسته بندی و انواع مختلفی دارد

انواع دسته‌بندی برنامه‌نویسی چیست؟

البته توجه دا شته  باشید انواع برنامه‌نویسی سطح بالا و سطح پایین تنها یک مدل از ساده‌ترین و رایج‌ترین دسته‌بندی‌های انواع برنامه‌نویسی چیست بود.

انواع زبان برنامه‌نویسی را می‌توان در دسته‌بندی‌های دیگری هم تقسیم‌بندی کرد. ازجمله:

 • زبان برنامه‌نویسی رویه‌ای
 • زبان برنامه‌نویسی تابعی
 • زبان برنامه‌نویسی شیءگرا
 • زبان برنامه‌نویسی اسکریپتی
 • زبان برنامه‌نویسی منطقی
 • زبان برنامه‌نویسی داده‌ای
 • زبان برنامه‌نویسی جریان داده
 • زبان برنامه‌نویسی حوزه‌ای
 • زبان برنامه‌نویسی همه‌منظوره
 • زبان برنامه‌نویسی خاص
 • زبان برنامه‌نویسی توزیعی

بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی کدام اند؟

همان‌طور که گفته شد هر یک از زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالا و سطح پایین کاربردهای خاص خودش را دارد. اما بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی کدام اند؟ به‌طورکلی بر اساس نیاز و کارایی باید زبان برنامه‌نویسی مناسب را انتخاب کرد.

برنامه‌نویسی سطح پایین تأکید بیشتر و دقیق‌تر برای یکپارچگی مهندسی دارد. این نوع برنامه‌ها به‌عنوان پس‌زمینه اجرا نمی‌شود از پایانه‌ها قابل‌دسترسی هستند. روش‌ها و راه‌حل‌های برنامه‌نویسی سطح پایین بسیار کمتر قابل تفسیر است. کدهای زبان سطح پایین نقش حیاتی و قوانین سخت‌گیرانه دارد. حتی برای پایگاه‌های که به کد بزرگت تر و تحت بررسی بیشتر و پایه‌ای نیاز دارند؛ مورداستفاده قرار می‌گیرد. بهترین زبان های برنامه نویسی سطح پایین عبارتند از:

زبان برنامه‌نویسی جاوا java

در بین زبان‌های برنامه‌نویسی سطح پایین java یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین زبان‌ها شناخته‌شده است. برای برنامه‌نویسی‌های سازمانی، شرکت‌های بزرگ و نوشتن عملیات و وظایف بزرگ برنامه‌نویسی جاوا بسیار مورد اعتماد است. اولین نسخه برنامه‌نویسی جاوا در سال ۲۰۰۶ در اختیار همگان قرارگرفته است. پشتیبانی عالی از مزایای این نوع برنامه‌نویسی است.

از مزیت‌های برنامه‌نویسی جاوا این است که به‌طور میانگین هر ۶ ماه ابدیت و نسخهٔ جدید آن منتشر می‌شود. زبان برنامه‌نویسی جاوا بر روی دسکتاپ، ویندوز، لینوکس و به‌طورکلی در برنامه‌های که در فضای وب و روی سرور اجرا می‌شد، قابل‌استفاده است.

اما بهترین زبان برنامه‌نویسی مرتبط با جاوا عبارت‌اند از:

 • زبان برنامه‌نویسی آل تی اس LTS
 • زبان برنامه‌نویسی کاتلین Kotlin
 • زبان برنامه‌نویسی اسکالا Scala

زبان برنامه‌نویسی سی پلاس #C

در پاسخ به زبان برنامه‌نویسی چیست به زبان سی پلاس می‌رسیم. زبان برنامه‌نویسی #C یا همان زبان سی پلاس در دسته زبان سطح پایین قرار دارد. سی پلاس یکی از رقبای جدی و قدرتمند جاوا است.

زبان برنامه‌نویسی #C به دلیل پشتیبانی چند پلتفرمی قوی به‌عنوان یک زبان عمومی و محبوب شناخته‌شده است. البته سی پلاس به‌طور مستقیم به سیستم عامل‌های C و ++C دسترسی ندارد.

سی پلاس هم مانند جاوا روی برنامه‌های دسکتاپ برای ویندوز، لینوکس و برنامه‌های اجرایی در فضای وب قابل‌استفاده هستند.

برای اولین بار برنامه NET از طریق برنامه‌نویسی #C توسط شرکت مایکروسافت در سال ۲۰۰۲ نوشته شد تا در چهارچوب NTE و در محیط زمان اجرا RUN-TIME استفاده می‌شود.

زبان برنامه‌نویسی #C به‌صورت متن‌باز انجام می‌شود. اجرای برنامه‌های #C مشکل است. این مدل زبان برنامه‌نویسی برای پروژه‌های بزرگ و اقتصادی بسیار قابل‌اعتماد است.

بیشتر بخوانید: cmd چیست

زبان برنامه‌نویسی رست Rust

یکی از جدیدترین زبان‌های برنامه‌نویسی سطح پایین rust است. نحوه اجرا و یادگیری زبان Rust بسیار دشوارتر از زبان‌های دیگر است. اما این نوع یک مجموعه ریز خدماتی تبدیل‌شده است.

شرکت‌های بزرگی نظیر Dropbox، Coursera، NPM و مایکروسافت به این نوع برنامه‌نویسی اعتماد کرده‌اند و از این مدل استفاده می‌کنند.

زبان برنامه‌نویسی سطح بالا به دلیل تمرکز بیشتر، امکان خلاقیت، تفسیر هنری محبوبیت دارد. امکان رابطه کاربری گرافیکی مانند کار بار gul و عناصر بصری در برنامه‌نویسی‌های سطح بالا وجود دارد.

انواع زبان برنامه‌نویسی سطح بالا متمرکز بر طراحی است. با این زبان سطح بالا دغدغه‌ای برای مدیریت حافظه و نمایش داده وجود ندارد. بهترین زبان های برنامه نویسی سطح پایین عبارتند از:

زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت JavaScript

یکی از پرکاربردترین و محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالا جاوا اسکریپت JavaScript است. از مزایای زبان جاوا اسکریپت تسلط در فضای سرور و توسعه وب است. این زبان برنامه‌نویسی یک توسعه‌دهنده فول استک Full Stack Developer شناخته‌شده است.

 • کسب مهارت جاوا اسکریپت بسیار سخت است و هر برنامه‌نویسی نمی‌تواند به‌طور کامل زبان جاوا اسکریپت را یاد بگیرد و اجرایی کند. زبان سطح بالای جاوا اسکریپت به‌عنوان یک زبان کامپایلری عمل می‌کند.
 • کدهای JavaScript به‌طور خط به خط و به زبان تفسیری، ترجمه و اجرا می‌شوند. برای کتابخانه‌های پیش رو مانند Vue, React نیاز به ساخت ابزارهای مانند babel هستند.
 • درواقع فریم ورک ها اجازه می‌دهند که از ویژگی‌های جاوا اسکریپت به‌طور گسترده در مرورگرها استفاده شود. با استفاده از فریم ورک ها می‌توان جاوا اسکریپت را برای محیط‌های که Node.js را اجرا و پشتیبانی نمی‌کنند، هم استفاده کرد.
 • جاوا اسکریپت امکان رشد برنامه‌های افزودنی جدید مانند jsx را فراهم کرده است. به‌عنوان‌مثال برنامه‌های React کاملاً متکی به جاوا اسکریپت است.
 • با استفاده از جاوا اسکریپت می‌توان بعضی از ابزارها مثل Webpack را دربسته‌های نرم‌افزاری کوچک و بهینه‌شده اجرا کرد.
 • ابزار Webpack جاوا اسکریپت امکانات نگهداری فایل‌های پروژه را در اختیار ما قرار می‌دهد. ازجمله مهم‌ترین امکانات ابزار Webpack فشرده‌سازی، کامپایل، بهینه‌سازی، باندل و... است.
 • برای توسعه front-end بهترین گزینه استفاده از برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت است.
 • زبان جاوا اسکریپت یک زبان برای توسعه وب از هر دو نوع بک‌اند و فرانت‌اند است.
 • محیط جاوا اسکریپت، محیط node.is است. این محیط سریع و کارآمد برای فرایندهای سمت سرور و وب سروها است.
 • با استفاده از کتابخانه‌های پیشرفته و ابزارهای که با جاوا اسکریپت ساخته می‌شود، می‌توان کدهای html و css را بهینه‌سازی شده و کامپایل کرد.

بیشتر بخوانید: تفاوت های Front-end و Back-end

زبان برنامه‌نویسی تیپ اسکریپت TypeScript

یکی از زیرمجموعه‌های بسیار کاربردی جاوا اسکریپت TypeScript است. این زبان برنامه‌نویسی سطح بالا یک زبان تایپ‌شده است.

زبان TypeScript قابلیت پشتیبانی از کلاس پیشرفته با استفاده از کلمات کلیدی و الگوهای نحوی و... به کاربر ارائه می‌دهد. این زبان اولین بار توسط مایکروسافت برای کامپایل کردن و توسعه کدهای جاوا اسکریپت ارائه ‌شده است.

زبان برنامه‌نویسی پاپیون Python

زبان برنامه‌نویسی پاپیون ازجمله بهترین زبان برنامه‌نویسی سطح بالا است. از زمانی که Python تأسیس شد در بین توسعه‌دهندگان و برنامه‌نویسان بسیار موردتوجه قرار گرفت و به‌عنوان محبوب‌ترین زبان شناخته‌شده است.

 • نرم‌افزارهای یادگیری ماشین و هوش مصنوعی، برنامه‌های بلاک چینی، علم داده، توسعه وب سمت سرور ازجمله مهم‌ترین برنامه‌های هستند که با پایتون نوشته شده‌اند.
 • کدهای پایتون از قانون style guide پیروی می‌کنند و به‌عنوان کد Pythonic هم شناخته می‌شوند.
 • جالب است بدانید برنامه‌نویسان به دلیل سبک بودن نحوی پایتون آن را یک برنامه‌نویسی مبتدی می‌دانند؛ اما از طرفی آن را جدی می‌گیرند و بسیار از آن استفاده می‌کنند.
 • برنامه‌نویسی پایتون به دلیل امکان تفسیر در زمان اجرای کد پایتون نیازی به توسعه‌دهنده دیگر با کامپایل شدن و دیدن نتایج کار ندارد.
 • برای شروع برنامه‌نویسی پایتون به ide و خط فرمان نیاز نیست. از همان ابتدا می‌توان از ابزاری مانند Jupyter Notebook برای نوشتن پایتون به‌طور مستقیم در GUI به سبک نوت ورک استفاده کند. این موارد برای علم داده بسیار مناسب عنوان شده است.

زبان برنامه‌نویسی سوئیفت Swift

یکی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی سطح بالا برای سیستم‌های اپل و IOS سوئیفت Swift است. بیشترین چشم‌اندازهای شغلی برنامه‌نویسی سوئیفت در آمریکا است.

کاربردهای برنامه‌نویسی کدام اند؟

در قسمت‌های قبل در مورد بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی مطالبی را عنوان کردیم. توجه داشته باشید کاربردهای برنامه‌نویسی هر نوع زبان برنامه‌نویسی مختص به خود آن است.

در ادامه کاربرد برنامه‌نویسی چند مدل از زبان‌های برنامه‌نویسی را بررسی می‌کنیم

 • کاربرد زبان برنامه‌نویسی پایتون: از این نوع برای تصویربرداری‌های دوبعدی، بسته‌های پویانمایی سه‌بعدی، برای ایجاد بازی‌های ویدئویی، برنامه‌های محاسباتی و... استفاده می‌شود.
 • کاربرد زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت: برای فریم ورک های وب، موبایل، دسکتاپ، پشتیبانی از وب‌سایت‌های بزرگ، و... استفاده می‌شود.
 • کاربرد زبان برنامه‌نویسی جاوا: برای نرم‌افزارها و اپلیکیشن های موبایلی، هوش مصنوعی، داده‌ای بزرگ، برنامه‌های کاربردی وب و... استفاده می‌شود.
 • کاربرد زبان برنامه‌نویسی کاتلین: بیشتر برای برنامه‌نویسی‌های اندروید، نسخه‌های وب، موبایل، دسکتاپ، سرور و.. قلب بندی‌ها، ثبت‌نام، پیام‌رسانی و.. استفاده می‌شود.
 • کاربرد زبان برنامه‌نویسی سی شارپ: برای توسعه برنامه‌های دسکتاپ و ویندوزی مناسب است. البته برای توسعه اپلیکیشن های موبایلی هم مناسب است. برای توسعه برنامه‌های بینایی کامپیوتری با کیفیت بالا، استماع کامپیوتر، پردازش سیگنال و برنامه‌های آماری هم از سی شارپ استفاده می‌شود.

کاربردهای برنامه‌نویسی هر نوع زبان برنامه‌نویسی مختص به خود آن است.

مزایا و معایب دانش برنامه‌نویسی کامپیوتر چیست؟

هر کسب‌وکار و هر دانشی مزایا و معایب خود را دارد. به همین خاطر در ادامه مزایا و معایب دانش برنامه‌نویسی کامپیوتر چیست را بررسی خواهیم کرد.

 • درآمد مناسب مزایای دانش برنامه‌نویسی

حقوق و درآمد خوب را می‌توان به‌عنوان یکی از مزایای برنامه‌نویسی نام برد. البته کسب درآمد از برنامه‌نویسی با توجه به موارد مختلفی کم یا زیاد می‌شود.

بازار کار و آیندهٔ روشن از دیگر مزایای دانش برنامه‌نویسی است. امروزه نیاز به دانش برنامه‌نویسی پررنگ شده است و شغل برنامه‌نویسی تقاضای زیادی دارد. با توجه به اینکه هر روز فناوری و اطلاعات گسترده‌تر می‌شود روزبه‌روز نیاز به این حرفه بیشتر می‌شود.

 • امکان دورکاری منعطف مناسب مزایای دانش برنامه‌نویسی

یکی دیگر از مهم‌ترین مزایای دانش برنامه‌نویسی این است که برنامه‌نویس می‌توان به‌صورت دورکاری هم فعالیت داشته باشد. از طرفی ساعت کاری و انجام امور را می‌تواند در هر ساعتی انجام داد.

 • آزادکاری مزایای دانش برنامه‌نویسی

برنامه‌نویس می‌تواند بدون اینکه در شرکت‌ها استخدام شود. به‌صورت پروژه‌ای و فریلنسری یا آزادکاری برای افراد مختلف و شرکت‌ها و سازمان‌ها برنامه‌نویسی انجام دهد.

 • امکان کار در سراسر دنیا مزایای دانش برنامه‌نویسی

برنامه‌نویسی و توسعه ازجمله دانش‌های است که فرصت‌های شغلی زیادی در ایران و جهان دارد. تمامی کشورها امروزه به برنامه‌نویس نیاز دارند و یکی از شغل‌های پردرآمد در کل دنیا به‌حساب می‌آید.

تعادل بین کار و زندگی، استقلال کاری، امکان استفاده به‌عنوان شغل دوم، عدم نیاز به کار فیزیکی دشوار، تنوع شغلی و بسیاری از موارد دیگر را هم می‌توان به‌عنوان مزایای دانش برنامه‌نویسی نام برد که باعث رضایت کاری برنامه‌نویس می‌شود.

 •  تغییرات سریع و پیوسته معایب برنامه‌نویسی

از نکات منفی و معایب برنامه‌نویسی می‌توان به عدم پایداری، توسعه فناوری مبتنی بر کامپیوتر، سرعت تغییرات و به‌روزرسانی‌های زیاد، بهینه‌سازی سریع سامانه‌ها دانست.

برنامه‌نویس همیشه و به‌طور دائم باید به‌روز باشد. اگر یک برنامه‌نویس به‌روز نباشد امنیت شغلی ندارد و ممکن است جایگاه خود را از دست بدهد و از عقب بماند.

 • سختی یادگیری معایب دانش برنامه‌نویسی

برنامه‌نویسی دانش و تخصصی است که یادگیری آن به‌راحتی نیست. برنامه‌نویس باید مهارت‌های ویژه‌ای را بیاموزد که نیاز به تلاش بسیار دارد.

 • تنش زیاد معایب دانش برنامه‌نویسی

برنامه‌نویس در جریان کاری با گروه‌ها و افراد مختلفی روبه‌رو می‌شود. بعضی پروژه‌ها فوری است یا ممکن است در بین کار به خواسته‌ها و نظریات کارفرما تغییر کند یا اضافه شود. چالش و تغییرات برای افرادی که صبر و حوصله ندارند، مشکل‌ساز خواهد بود.

 • مشکلات جسمی معایب دانش برنامه‌نویسی

برنامه‌نویسی کار جسمی سنگینی ندارد. اما در صورت رعایت نکردن اصول و انجام ندادن ورزش‌هایی مرتبط باعث مریضی‌های می‌شود. پشت میز نشستن، زل زدن به صفحه‌نمایش، کار مداوم با کیبورد، ماوس و.. باعث عارضه‌های مثل چاقی و سندروم تونل کارپال خواهد شد.

برنامه‌نویسی را از کجا شروع کنیم؟

برای شروع برنامه‌نویسی ابتدا باید هدف خودتان را برای آموزش برنامه‌نویسی مشخص کنید. با توجه به هدف خودتان یکی از حوزه‌های اصلی برنامه‌نویس را انتخاب کنید. برای یادگیری و شروع برنامه‌نویسی باید علاقه‌مند باشید تا به نتیجه برسید.

اگر صرفاً برای کسب درآمد باشد و علاقه‌ای ندارید برنامه‌نویسی برای شما گزینهٔ مناسبتی نیست. برای شروع برنامه‌نویسی بهتر است از کتاب‌ها و آموزش‌ها و تمرین‌های مناسب استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: سه مشکل کسب درآمد فریلنسری

سخن آخر

در این مقاله آموختید که برنامه‌نویسی چیست. اگر قصد دارید برنامه‌نویس حرفه‌ای شوید قبل از هر کاری باید علاقه به این رشته داشته باشید. وقتی علاقه به کاری داشته باشید، کار برای شما لذت‌بخش خواهد بود و نتیجهٔ بهتری خواهید گرفت در ضمنی که به درآمد و حقوق عالی هم می‌رسید.

نویسنده : صفورا شویکلو

عاشق تحلیل، خواندن، نوشتن و یادگرفتن

  نظرات کاربران (0 نظر)
شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید نظر خود را بنویسید