جت

8 روش کاربردی برای افزایش رتبه الکسا سایت

8 روش کاربردی برای افزایش رتبه الکسا سایت
 ۱۳۹۷/۱۲/۱۱ | ۲۰:۱۵
خلاصه این مطلب: در این مقاله از سایت جت قصد داریم تا اهمیت رتبه الکسای سایت را بررسی کنیم و راهکارهایی برای بهبود و افزایش رتبه الکسا سایت ارائه دهیم، با ما همراه باشید.

سؤالی که در وهله‌ی اول در ذهن کاربران شکل می‌گیرد این است که الکسا چیست؟ و چرا بهبود رتبه الکسا سایت ضروری است؟ همانطور که میدانید مدیران وبسایت ها به دنبال کاهش رتبه الکسا هستند تا با جذب ورودی بیشتر، درآمد بیشتری  نیز کسب کنند. سایت الکسا تحلیل‌کننده ترافیک وب‌سایت‌های اینترنتی است و رتبه الکسا بر اساس تعداد بازدید کاربران سایت‌ها به دست می‌آید. در حال حاضر وب‌سایت الکسا (Alexa) در آدرس Alexa.com قرار دارد، هدف از راه‌اندازی آن رتبه‌بندی پایگاه‌های اینترنتی از نظر تعداد بازدیدکننده (ترافیک بازدیدها) است که با در نظر گرفتن تعدادی پارامتر محاسباتی و آماری، درنهایت پایگاه‌های اینترنتی مختلف را به لحاظ میزان دیده شدن صفحات آن‌ها، رتبه‌بندی می‌کند.
الکسا در سال 1996 توسط 2 نفر به نام های Brewster Kahle و Bruce Gilliat پایه‌گذاری شد. نام الکسا الهام گرفته از Royal Library of Alexandria بزرگ‌ترین کتابخانه مصر باستان قبل از میلاد یا کتابخانه سلطنتی اسکندریه است. در سال 1999 الکسا توسط شرکت آمازون به مبلغ 250 میلیون دلار خریداری شد. الکسا مرجعی برای بررسی و مقایسه بازدید وب‌سایت‌های اینترنتی در دنیاست که بر اساس تولباری که کاربران آن را بر روی مرورگر خود نصب می‌کنند فعالیت می‌کند. السکا یکی از مهم‌ترین ابزارها برای هر مدیر وب‌سایت است.
می توان گفت الکسا فهرستی از سایت های اینترنتی است که بر اساس ترافیک و تعداد بازدید ارائه می‌شود و اگر وب‌سایتی در کشور موردنظر مثلاً ایران جزو 50 یا 100 وب‌سایت برتر نمایش داده شود بیان‌کننده ارزش بالای این سایت از لحاظ تجاری نیز خواهد بود زیرا سایر وب‌سایت‌های اینترنتی سعی می‌کنند با پیدا کردن سایت‌های پربازدید از آن‌ها برای دریافت لینک یا نمایش تبلیغات استفاده کنند که موجب افزایش درآمد و ارزش سایت های پربازدید خواهد شد.

    ترافیک بیشتر = افزایش رتبه الکسا

 

افزایش رتبه الکسا

 

رتبه الکسا چیست؟

رتبه الکسا بر اساس میانگین امتیاز به‌دست‌آمده وب‌سایت از پارامترهایی که الکسا دارد محاسبه می‌شود. این پارامترها عمدتاً بر پایه تعداد بازدید بنا شده‌اند. درواقع هر شخصی که تولبار الکسا را نصب کند از آن به بعد آمار بازدیدی که از سایتهای مختلف اینترنتی خواهد داشت در الکسا محاسبه می‌شود و الکسا بر اساس آن می‌تواند آمار تخمینی یک وب‌سایت را به دست آورد. رتبه اصلی سایت الکسا بر اساس میانگین رتبه ی به‌دست‌آمده یک سایت در سه ماه گذشته نمایش داده می‌شود، رتبه کشوری هر سایت که بر اساس افرادی که از یک کشور خاص آن را دیده‌اند محاسبه می‌شود به‌صورت میانگین ماهیانه است. نمودار رتبه الکسا در هرروز برای وب‌سایت‌هایی که رتبه کمتر از 1000000 در دنیا داشته باشند نشان داده‌شده و افراد مختلف می‌توانند آمار بازدید آن سایت را موردبررسی و تحلیل قرار دهند.
رتبه الکسا برخلاف رتبه گوگل است و در اینجا هر چه رتبه الکسا کمتر باشد نشان‌دهنده این است که سایت فوق از بازدید بیشتری برخوردار است. در مقاله ناگفته های افزایش رتبه سایت در گوگل که قبلا در سایت جت منتشر شد راهکارهایی مفید و کاربردی را بررسی کردیم که مطالعه آن را به شما توصیه می کنم.

 

چگونه رتبه سایت خود را در الکسا پیدا کنیم؟

به دست آوردن رتبه سایت در الکسا بسیار ساده است، برای به دست آوردن رتبه سایت خود یا دیگران در الکسا می‌توانید به سایت www.alexa.com مراجعه کنید و با واردکردن آدرس سایت موردنظر، رتبه کشوری و جهانی آن را ببینید. علاوه بر مشاهده رتبه این سایت به شما اطلاعات بیشتری می دهد مانند  Bounce Rate،Daily Time on Site یا همان نرخ پرش و Daily Pageviews per Visitor . علاوه بر این به شما نشان می دهد که از چه کلمات کلیدی بیشتر ورودی داشتید و یا افرادی که سایت شما را دیده اند اغلب چه سایت های دیگری را مشاهده کرده اند. با استفاده از این اطلاعات می توانید آنالیزهای بهتری روی سایت خود داشته باشید.

 

مبنای رتبه بندی الکسا در کشورها

رتبه‌بندی کشوری الکسا بر اساس تعداد افرادی که از داخل آن کشور به سایت موردنظر رسیده اند محاسبه می‌شود. الکسا در پایان هرروز با مقایسه بازدید سایتها آن ها را رتبه‌بندی کرده و نهایتاً تا دو روز بعد رتبه‌ها را منتشر می‌کند. توجه داشته باشید که رتبه کشوری برخلاف رتبه اصلی میانگین سه ماه نیست و در زمان کوتاه‌تری محاسبه و تغییر می‌کند.

 

مزایای استفاده از سایت الکسا چیست؟

 • اطلاع از تعداد بازدید صفحات سایت خود یا دیگران
 • مشاهده تعداد بازدیدکنندگان سایت
 • مشاهده گزارش مربوط به جنسیت بازدیدکنندگان
 • نمایش آمار بازدیدهای موفق کاربران سایت
 • تخمین سن بازدیدکنندگان سایت
 • نمایش آمار کلمات کلیدی که سایت از آن‌ها ورودی گرفته است
 • مشاهده درصد اهمیت فعلی کلمات کلیدی در تولید بازدیدکنندگان
 • مشاهده تعداد سایت هائی که لینک سایت شما در آن قرار دارد
 • نمایش خطا و اشکالات مربوط به لینک‌های داخلی سایت شما
 • مشاهده رتبه وب‌سایت موردنظر در میان کلیه سایت‌های ایرانی
 • نمایش رتبه سایت موردنظر در میان سایت‌های جهان

 

8 نکته مهم برای بهبود رتبه‌ی الکسای سایت:

1. محتوای با کیفیت بنویسید

همان‌طور که می‌دانید محتوا بخش اصلی در هر وب‌سایتی است. اگر از محتوای باکیفیت و غیرتکراری مطابق با اصول سئو برای وب‌سایتتان استفاده کنید، قطعاً رتبه الکسای شما بهبود خواهد یافت. 

محتوای یونیک = بهبود رتبه موتورهای جستجو = بهبود رتبه الکسا

در حقیقت موتورهای جستجو به وب‌سایت‌هایی که محتوای یونیک و غیرتکراری منتشر میکنند بسیار علاقه دارد. اگر محتوای وب‌سایتتان یونیک و منحصربه‌فرد باشد افراد بیشتری جذب سایت شایت شما می شوند و رتبه صفحات سایتتان در موتورهای جستجو بهبود می‌یابد. درنتیجه اگر رتبه سایتتان در موتورهای جستجوی بهتر شود رتبه الکسای وب‌سایتتان نیز افزایش خواهد یافت. (البته بهتر است بگوییم کاهش؛ زیرا کاهش رنک الکسا نشانه‌ی بهبود و افزایش ترافیک سایت است)

برای رسیدن به این هدف نکته ای که باید درنظر داشته باشید این است که کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکارتان که سرچ بالایی دارند را پیدا کنید، مخاطبانتان را بشناسید، برای آنها پرسونا تهیه کنید (برای اطلاعات بیشتر مقاله راهنمای تهیه پرسونا مخاطب را مطالعه کنید) ، بر این اساس محتوای یونیک بنویسید و اصول سئوی داخلی و خارجی را برای آن رعایت کنید. با انجام این مراحل مطمئن باشید که می توانید مخاطبین بیشتری را به سایتتان سرازیر کنید.

 

2. نوار ابزار الکسا را نصب کنید

 این بهترین راه برای بهبود رتبه‌ی الکسا است زیرا همه بازدیدکنندگان وب‌سایت شما، در رتبه‌تان تأثیر خواهند گذاشت. این شامل pop blockerها، ورودی موتورهای جستجو، یک لینک به amazon.com و اطلاعاتی در مورد رتبه‌های الکسای متداول  است.

نصب نوارابزار الکسا

 

3.از ویجت رتبه الکسا استفاده کنید

یکی از ضروری‌ترین ابزار‌ها برای وب‌سایت یا وبلاگ شما ویجت است. اگر از ویجت استفاده کنید، رتبه الکسای شما باسرعت خوبی بهبود خواهد یافت. هر کلیک در ویجت شمارش خواهد شد و در رتبه‌بندی اثر خواهد گذاشت.

 

ویجت رتبه الکسا

 

4. مطالب خود را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

درواقع شبکه‌های اجتماعی تعداد بیشتری بازدیدکننده برای وب‌سایتتان به ارمغان می‌آورند و با افزایش تعداد بازدیدکننده‌ها، قطعاً رتبه الکسای شما نیز بهبود خواهد بافت. انواع مختلفی از شبکه‌های اجتماعی وجود دارند ( مانند لینکدین، توئیتر، یوتیوب، پینترست و ...) که توصیه می‌شود برای بهبود رتبه الکسای سایت حتما به سراغشان بروید.

 

شبکه های اجتماعی و رتبه الکسا

 

5. معرفی وب‌سایت یا وبلاگ به موتورهای جستجو

وب‌سایت یا وبلاگ خود را به موتورهای جستجو و دیگر وب‌سایت‌های مرجع معرفی کنید. در این صورت وب‌سایت شما ورودی و ترافیک بیشتری جذب خواهد کرد.

 

رتبه الکسا

 

6. وریفای وب‌سایت در Alexa.com

شما باید وب‌سایتتان را در Alexa.com وریفای کنید تا وب‌سایتتان اعتبار بیشتری در الکسا به دست آورد. برای وریفای کردن وب‌سایت در الکسا، پلاگین های مختلفی وجود دارد مانند:

• Claim Alexa

• Alexa Claim & Verify

 

وریفای وبسایت

 

7. ایجاد نوار ابزار سفارشی با استفاده از Alexa Toolbar Creator

این ابزار به شما کمک می‌کند که به مشتریانتان متصل شوید و ترافیک بیشتری را وارد وب‌سایت کنید. اگر مخاطبان شما نوارابزار الکسا را نصب کنند رتبه وب‌سایت شما را ارتقا خواهند داد و با استفاده از این روش، بازدید وب‌سایت شما افزایش خواهد یافت.

نوار ابزار سفارشی درالکسا

 

8. افزایش رتبه سایت در موتورهای جستجو

قرار گرفتن وب سایت در رتبه‌های برتر گوگل از طریق افزایش ترافیک و ورودی‌های وب‌سایت، رتبه الکسای شما را افزایش خواهد داد.

 

افزایش رتبه سایت

 

راهنمایی‌های برای افزایش رتبه سایت در گوگل

 • ساخت سایت سازگار یا واکنش گرا
 • بازدیدکنندگان را تشویق کنید تا سایت شمارا به اشتراک بگذارند
 • وبلاگ نویسی مهمان
 • لیست دایرکتوری وب‌سایت شما

 

نکات SEO

 • از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید. از کلمات کلیدی در هر یک از صفحه‌های وب خود و در عنوان، توضیحات و نام دامنه (در صفحه جستجوگرها) استفاده کنید.
 • از تگ ALT در تصاویر و لینک‌ها استفاده کنید.
 • از برچسب‌ها و تگ‌های لنگر مناسب استفاده کنید.
 • از کلمات کلیدی استراتژیک در عنوان متا استفاده کنید.
 • بهینه‌سازی داخلی و خارجی سایت را چک کنید که مناسب است.
 • بک لینک‌های خوب می‌توانند سایت شمارا به رتبه‌های بالای موتورهای جستجو برسانند. از لینک‌های follow  برای ساخت بک لینک استفاده کنید.
 • با استفاده از تبلیغ گوگل یا مرکز تبلیغات مایکروسافت، برای سایتتان تبلیغ بخرید.

 

جمع‌بندی: بهبود رتبه الکسای سایت

بهبود رتبه الکسا در سایت شما نتیجه جستجوهایی است که در سایتتان انجام می‌شود و همان‌طور که اشاره شد بهبود رتبه الکسا بعد از پیج رنک گوگل اهمیت زیادی برای مدیران وب‌سایت‌ها دارد چرا که بهبود رتبه الکسا، نشان‌دهنده‌ی پربازدید بودن و مقبول بودن یک وب‌سایت است. در این مسیر نصب نوارابزار الکسا، کمک شایانی در اندازه‌گیری این فعالیت‌ها دارد. هیچ ارتباط فوری بین موقعیت SERP (صفحه‌ی نتایج گوگل) و موقعیت الکسای سایت شما وجود ندارد و تنها با انجام راهکارهایی که در این متن به آن اشاره شد، می‌توانید به هدفتان نزدیک شوید و رتبه الکسای سایتتان را بهبود بدهید.

 

  نظرات کاربران (0 نظر)
شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر دهید نظر خود را بنویسید
با دوستان خود به اشتراک بگذارید
محصولات مرتبط